תוכן עניינים

ד"ר קרן רגב

אילו שאלות כדאי לשאול את הרופא לפני קבלת טיפול תרופתי?

טרשת נפוצה נחלקת למספר סוגי מחלה הנבדלים אלה מאלה על פי דפוס ההתקפים. בישראל מאושרות לטיפול בטרשת נפוצה תרופות רבות, הפועלות במנגנונים שונים. התרופות הינן בעלות צורת נטילה שונה – כדורים, זריקות  או עירוי – והן נחלקות לשתי קטגוריות: קו טיפול ראשון וקו טיפול שני. התרופות פועלות להפחתת תדירות ההתקפים, מפחיתות היווצרות של נגעים חדשים ומעכבות את התקדמות המחלה.

קו הטיפול השני שמור למטופלים אשר מחלתם המשיכה להראות סימני פעילות או התקדמות חרף טיפול בתכשיר מקבוצת הקו הטיפולי הראשון או לחולים שמחלתם מראה סימני פעילות חריגים ומכונה מחלה סוערת. בחולים אלו ניתן להתחיל בטיפול מקבוצת הקו השני כקו טיפולי ראשון.

בחירת הטיפול התרופתי מושפעת מגורמים רפואיים רבים, אבל לא רק: כיום נלקחים בחשבון גם מאפיינים הקשורים לאורח החיים ולהעדפותיהם של המטופלים.

לכן, מלבד השאלה מהם סוגי התרופות שמאושרות לשלב המחלה בו המטופל נמצא, ישנן מספר שאלות עליהן נמליץ לדון עם הרופא המטפל. הנה רשימת השאלות המומלצות, מדוע כדאי לשאול אותן ואילו תשובות אתם עשויים לקבל:

 

 מהו סוג המחלה שלי ואיזה סוג של תרופות מתאימות לטיפול בה?

מרבית המטופלים (85%) מאובחנים במחלה המאופיינת בהתקפים ובהפוגות (Relapsing-remitting), בה המטופל חווה התקף החולף כעבור מספר ימים עד שבועות עם או בלי נזק נוירולוגי שאריתי כאשר לאחריו מגיעה הפוגה. אצל כ-30% ממטופלים אלו ייתכן שינוי באופי המחלה למחלה פרוגרסיבית שניונית Secondary progressive)). סוג נוסף של המחלה, מחלה פרוגרסיבית ראשונית,  Primary) progressive) מאפיין כ-15% מהמטופלים, בסוג זה הנזק הנוירולוגי מתקדם ומחמיר בהדרגה, ללא שיפור.

כיום, מרבית התרופות מאושרות לטיפול בסוג הנפוץ של טרשת נפוצה (Relapsing-remitting) שיעילותן מוכחת בהפחתת ההתקפים. בשנים האחרונות ישנן תרופות חדשות שנמצאו יעילות לשלבים המתקדמים של המחלה, המראות יעילות בהאטת קצב התקדמות המחלה.

 

האם המחלה שלי מוגדרת כ"סוערת"?

חלק קטן מן המטופלים מדגימים כבר במועד האבחנה דפוס של מחלה פעילה מהרגיל המתבטאת בריבוי התקפים ונגעים חדשים ברקמת המוח המוגדרת כמחלה "סוערת". למטופלים אלו מקובל להתחיל בטיפול "חזק" יותר על מנת לשלוט בצורה מיטבית במחלתם.

 

האם ניתן יהיה בעתיד להחליף את הטיפול שנרשם לי?

ישנם טיפולים שונים המדכאים את  המערכת החיסוונית וגורמים לירידה בספירת כדוריות הדם הלבנות. לטיפולים אלו יתרון בהפחתת התקפים. כשמחליטים על טיפול מסוג זה, חשוב להבין את ההשלכות הכוללות חשיפה מוגברת לזיהומים וכן צורך להמתין תקופה מסוימת להתאוששות מערכת החיסון , במידה ויהייה צורך לשנות את הטיפול התרופתי.

לכן, חשוב לברר מהו מנגנון הטיפול הנבחר: האם הוא גורם לדיכוי של מערכת החיסון או שהוא מווסת את פעילות מערכת החיסון מבלי לדכא אותה.

 

 האם ייתכן בעתיד מצב שיחייב אותי להחליף את הטיפול?

הצורך בהחלפת טיפול קיים צריך להיעשות מתוך שני שיקולים מרכזיים:

  • חוסר יעילות של הטיפול
  • תופעות לוואי של הטיפול

במידה ויש צורך להחליף טיפול בשל חוסר יעילות, ייתכן שיהיה צורך לעבור לטיפול תרופתי מקו שני או לטיפול אגרסיבי יותר. אם החלפת הטיפול נעשית בגלל תופעות לוואי, בדרך כלל ניתן לעבור לתרופה אחרת מאותו קו טיפולי

כדאי להבדיל בין מטופל חדש, נאיבי – כפי שנוהגים לכנות, על פני מטופל הנמצא תחת טיפול תרופתי.

 

 מה חשוב לברר אודות תופעות הלוואי של הטיפולים? 

לכל טיפול פרופיל בטיחות ייחודי, חשוב להכיר את כל המשמעויות לפני בחירת הטיפול: האם הטיפול ישפיע על איכות החיים? האם הטיפול דורש ניטור מסוים? מה רמת הסיכון הכרוכה בטיפול?

ישנם טיפולים יעילים בעלי פרופיל תופעות לוואי העלול להיות מורכב ולכלול סיכון מוגבר לזיהומים משניים או להיווצרות של ממאירות. כמובן שיש לקחת שיקול זה בקבלת ההחלטה על הטיפול.

 

האם הטיפול עשוי להשפיע על הרחבת המשפחה?

ראשית, חשוב לצייין שככלל מקובל היום לעודד נשים וגברים עם טרשת נפוצה להקים משפחות אולם הדבר כרוך לעתים בניהול הטיפול התרופתי סביב תקופת ההריון, משכב הלידה וההנקה. ישנן תרופות שנחשבות בטוחות בהריון וכאלו שנחשבות מסוכנות או שטרם הצטבר די מידע על מנת להעריך את מידת הסיכון. בכל מקרה חשוב לשוחח בפתיחות עם הרופא המטפל על תוכניות הרחבת המשפחה על מנת לבנות אסטרטגיית טיפול מתאימה.

 

מדוע חשוב לשאול את השאלות שציינתי?

כל טיפול מאופיין  בפרופיל: יעילות, ובטיחות. ישנם מצבים, שטיפול הנחשב בטוח ויעיל, פחות נוח לנטילה או להפך, וגם זאת יש לקחת בחשבון. לכן, כדאי לברר ולהבין מהי היעילות של הטיפול ועד כמה היא אגרסיבית, עד כמה היא מפחיתה התקפים, כיצד היא משפיעה על הסיכון להתקדמות המחלה, ובאיזו מידה היא מונעת היווצרות של נגעים חדשים שניתן יהיה להבחין בהם בהדמיה של המוח.

כמו כן, כדאי לברר מהו הניסיון המצטבר שיש לטיפולים השונים. מבין הטיפולים המאושרים כיום לשימוש ישנם טיפולים בעלי ניסיון רב שהצטבר לאורך השנים ומאפשר לנו לדעת מהן השפעות הטיפול לטווח הארוך. עם זאת, ישנם טיפולים חדשים במנגנונים חדשניים אלא שהידע הקליני שהצטבר עליהם טרם ידוע לאורך זמן.

 

מה עוד חשוב לברר?

חשוב וכדאי לקחת בחשבון את אורח החיים של המטופל, כאשר ישנן סיבות וגורמים שונים המשפיעים על בחירת הטיפול. לדוגמא: האם מתכננים כניסה להריון בעתיד הקרוב או הרחוק (ההחלטה משמעותית לגברים ולנשים כאחד), האם אורח החיים כרוך בנסיעות רבות, למשל בגלל עבודה והדבר יקשה על הגעה לעיתים קרובות לקבלת טיפול בבית החולים או לחילופין, האם ישנו מטופל שמעדיף מעטפת טיפולית במרכז הרפואי, האם קיימות מחלות רקע או טיפולים תרופתיים נוספים שנוטלים ומשתנים נוספים.

בכל מקרה, את הטיפול הנבחר ניתן יהיה בעתיד לשנות וחשוב לזכור נטילה סדירה ורציפה של הטיפול היא המפתח להפחתת התקפים, לעיכוב התקדמות המחלה ולאיכות חיים טובה יותר.

לנוחיותכם, הכנו שאלון קצר שניתן להוריד ולהדפיס, לפני פגישה עם הרופא המטפל.

 

אלה השאלות שחשוב לשאול

  1. מהו סוג המחלה שלי?
  2. האם הטיפול ישפיע על המערכת החיסונית שלי ובאיזה אופן? והאם תהייה לו השפעה על בחירת הטיפול הבא שלי במידת הצורך?
  3. מהן תופעות הלוואי הצפויות לי?
  4. מהו הניסיון המצטבר של הטיפול, האם זה טיפול ותיק או חדש?
  5. מהי צורת הנטילה של הטיפול הנבחר וכיצד הוא ישפיע על סגנון ואורח החיים שלי? האם אוכל ליטול את הטיפול בבית או שאצטרך להגיע לבית החולים?
  6. מה עליי לדעת אם ארצה להקים משפחה ולהרות?

ד"ר קרן רגב היא מומחית לנוירולוגיה, מנהלת שירות לטרשת נפוצה, המערך הנוירולוגי, המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב)

שיתוף ב facebook
שליחה לפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שליחה בווטסאפ
שיתוף ב email
שליחה למייל

שתפו:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל