תוכן עניינים

פרופ' עדי וקנין

מיאלין

מהו מיאלין וכיצד הוא משפיע על טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה היא מחלה נוירולוגית המתבטאת בפגיעה במיאלין, שהוא חומר שומני המורכב מחומצות שומן בהן מוטבעים חלבונים. מיאלין משמש כחומר מבודד לסיבי העצב, שנקראים אקסונים, שתפקידם לאפשר מעבר תקין והולכה מהירה של המסרים החשמליים בין תאי העצב. תסמינים של טרשת נפוצה נגרמים בהתאם לעצב המסוים ולמיקום הפגיעה במיאלין שעוטף אותו. המוח וחוט השדרה הם האברים שמרכיבים את מערכת העצבים המרכזית, המורכבת מתאי העצב (נוירונים) ותאים נוספים שנקראים תאי גליאה (אוליגודנדרוציטים ואסטרוציטים). תפקידם של תאי גליאה הוא לתמוך ולהגן על תאי העצב באמצעות אספקת חומרים מזינים. עטיפת המיאלין נותנת לעצב את צבעו הלבן, על כן האזורים במוח ובחוט השדרה העשירים יותר במיאלין נקראים אזורי חומר לבן.

למערכת העצבים המרכזית ישנם מספר תפקידים:

  • לקלוט ולעבד גירויים סביבתיים
  • לתכנן ולשלוט על פעילותם של כל אברי הגוף
  • לשלוט במצב ההכרה והערנות
  • לשלוט בזיכרון ובתפקודי השפה

כיצד נוצר המיאלין

מיאלין נוצר על ידי תאים המכונים תאי תמך מפרישי מיאלין שנמצאים במערכת העצבים המרכזית (המוח ועמוד השדרה) או במערכת העצבים הפריפריאלית (שאר הגוף). תאי התמך הללו נכרכים סביב האקסונים ומצפים אותם במיאלין. ככל שיש יותר אקסונים מצופים במיאלין, המידע החשמלי עובר מהר יותר ופעילות המוח הינה מפותחת יותר. אצל יונקים שונים שצריכים לתפקד במהירות המיאלין מתפתח מיד לאחר הלידה, אבל אצל יונקים אחרים התלויים בהוריהם בשבועות ובחודשים הראשונים לחייהם, הוא נוצר מאוחר יותר. אצל בני אדם, למשל, מיאלין נוצר בסביבות גיל שנתיים. תהליך היווצרות המיאלין וציפוי תאי העצב במיאלין (מיאליניזציה) ממשיך ללוות בני אדם גם בבגרותם. ככל שמערכת העצבים ממשיכה ומתפתחת, לאורך הילדות ולאורך גיל ההתבגרות, המיאלין ממשיך להיווצר.

למה גורמת הפגיעה במיאלין במחלת טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית, כלומר מחלה שנגרמת בגלל שיבוש בפעילות המערכת החיסונית, שמסיבה לא ברורה בוחרת לתקוף אברים שונים. בטרשת נפוצה מערכת החיסון תוקפת ופוגעת במיאלין. הפגיעה מתבטאת בהיווצרות של נגעים (פלאקים) –  אזורים הנוצרים כתוצאה מהפגיעה הדלקתית במיאלין העוטף את העצב. לנגעים יש מראה אופייני: לרוב צורתם מעוגלת או אובלית (דמוית ביצה). ניתן להבחין בנגעים הללו בבדיקת MRI. הפגיעה במיאלין גורמת לירידה במהירות הולכת האותות העצביים, עד כדי פגיעה בתפקודם ובתפקוד האברים להם תאי העצב קשורים. כך למשל, אבדן מיאלין בעצבי העיניים גורם לאבדן הראייה, פגיעה בעצבים הקשורים לגפיים יגרום לקושי בשיווי המשקל ובהליכה וכדומה.

האם הרס המיאלין הוא בלתי הפיך?

כיום ידוע שבחלק מהמאובחנים בטרשת נפוצה הגוף מצליח לתקן את המיאלין הפגוע, אם כי בחלק מהמקרים מדובר בתיקון חלקי בלבד, תהליך זה נקרא רה-מיאליניזציה. בשנים האחרונות מתקיימים  מחקרים רבים שמטרתם להבין את התהליך ובעקבות כך, לתרום לפיתוחן של תרופות חדשות, שיסייעו בהתערבות ובשיפור תיקון המיאלין.כך שניתן לקוות ולצפות שעם הזמן, בעתיד, יהיו בידנו כלים טיפוליים ותרופתיים שונים שיוכלו לעצור את התקדמות המחלה ואולי אף לרפא אותה כליל.

פרופ' עדי וקנין-דמבינסקי היא נוירולוגית בכירה, מומחית בנוירואימונולוגיה, המרכז לטרשת נפוצה, המרכז הרפואי הדסה 

שתפו:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל