תוכן עניינים

ד"ר מרק הלמן

טרשת נפוצה – תסמינים

טרשת נפוצה היא מחלה עם תסמינים רבים שמשתנים מאדם לאדם. הגיוון והשונות של התסמינים קשורים למוקדים של המחלה, שיכולים להתרחש במקומות שונים במוח ובחוט השידרה. טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית, כרונית ודלקתית שמאופיינת במערכת חיסון שמזהה חומר בשם מיאלין כגוף זר ותוקפת אותו. מיאלין הוא חלבון שעוטף את השלוחות של תאי העצב, ממלא תפקיד בהעברת המסרים בין תאי עצב שונים והוא חיוני לתפקודה התקין של מערכת העצבים המרכזית.

אלו תסמינים אופייניים לטרשת נפוצה?

טרשת נפוצה היא מחלה שמתאפיינת בהתקפים ובהפוגות (תקופות שקטות ונטולות תסמינים). יש  מטופלים שאצלם המחלה קלה וכמעט אינה משפיעה על שגרת החיים. אצל אחרים המחלה יכולה להיות סוערת, מלווה בהתקפים רבים, שלעיתים משאירים לאחריהם נזקים בלתי הפיכים. התסמינים האפשריים של המחלה כוללים, בין היתר, הפרעה בתחושה בעור, חולשה בגפיים, פגיעה בראייה, דחיפות ותכיפות במתן שתן, עייפות,חוסר יציבות ועוד. בדרך כלל, כשמגיע התקף, התסמין מתעצם בהדרגה במשך מספר ימים. לאחר שיאו של ההתקף התסמין נעלם  או נחלש בהדרגה, תוך מספר שבועות עד חודשים. יש תסמינים שחולפים לחלוטין לאחר ההתקף, אולם לעתים לאחר התקף התסמין משתפר אבל לא נעלם. בחלק מהמקרים תיתכן פגיעה נוירולוגית במהלך ההתקף כך שהתסמין נשאר באופן חלקי גם לאחריו. התסמינים בדרך כלל מופיעים  באזור מסוים של הגוף, רק לעתים רחוקות ישנם התקפים שמערבים מספר אזורים בו זמנית.

מהם התסמינים שאופייניים בעת התקף?

הפרעות ראייה

פגיעות אלה נחלקות לשלושה סוגים:
 • דלקת של עצב הראיה – שמתבטאת בירידה בחדות הראייה המלווה בכאב מסביב לעין.
 • כפל ראיה – ראיה כפולה שחולפת כאשר סוגרים עין אחת.
 • קושי למקד את הראיה בשל הרגשה של "קפיצות" בעיניים.

הפרעות תחושה

תסמינים שקשורים להפרעות בתחושה מתבטאים במספר צורות:
 • כתחושה שנמלים מתרוצצות על פני העור, כתחושת נימול או כ"עקצוצים".
 • חוסר תחושה במקומות שונים של הגוף, כגון: בצד אחד של הפנים, ברגליים, ביד וברגל באותו צד ובהיקף הבטן (מעין תחושה שחגורה מונחת עליה).
 • הרגשה של "זרם חשמלי" בידיים וברגליים, או כשמכופפים את הראש.

הפרעות במתן שתן וצואה

הפרעות במערכת השתן יכולות להתבטא בהרגשה של דחיפות, עלייה בתכיפות מתן השתן ביום ובלילה, קשיים בהטלת שתן ובבריחה לא רצונית שלו. הפרעות צואה יכולות להתבטא כעצירות וכן כקושי בשליטה על הפרשת צואה.

הפרעות בתנועה

הפרעות תנועה יכולות להיות קשות וחמורות, עד כדי פגיעה בניידות וצורך בעזרי הליכה או בשימוש בכסא גלגלים. בין השאר, מדובר בהפרעות בשיווי משקל, קשיי הליכה ונפילות שנגרמות בשל כך, הפרעות בתיאום בין הידיים לרגליים (קואורדינציה), בתנועות מגושמות ובחולשה בגפיים.

עייפות והפרעות במצב הרוח

הסובלים מטרשת נפוצה נוטים להתעייף במהירות, לעיתים ללא סיבה ברורה, ומתקשים להתאושש מכך. עייפות מתבטאת בשלוש צורות:
 • כרצון לישון וכצורך בשעות שינה נוספות גם לאחר שנת לילה איכותית.
 • כחוסר באנרגיה.
 • כהרגשה של חולשה בכל הגוף.
הפרעות במצב הרוח אופייניות בקרב חולי טרשת נפוצה בשכיחות גדולה יותר מאשר זו באוכלוסייה הכללית, והן כוללות אירועים של דיכאון, התקפי חרדה, תסמונת הצחוק והבכי. לאלה יכולות להתווסף גם ירידה בריכוז וחוסר יכולת לעבד מידע חדש.

כאב

חולי טרשת נפוצה רגישים מאד לכאבים. אלה עלולים ללוות לאורך זמן ויש להם ביטויים שונים:
 • "זרם חשמלי" שנמשך מספר שניות, ומופיע בעיקר בפנים ולעיתים גם בגפיים.
 • כאבי רגליים, שמזכירים כאבי התכווצות שרירים, מלווים בתחושת נוקשות המפריעה להליכה.
 • כאבים כרוניים שמתפתחים בידיים, ברגליים, לעיתים רק ביד או ברגל אחת, או כ"חגורה" (תחושה שמשהו מתהדק ולוחץ מסביב לחזה, לצוואר ולאיברים נוספים).
 • כאבים שעלולים לעתים לגרום לקשיי נשימה.

רגישות יתר לחום

לעתים חשיפה לחום גורמת להחמרה של תסמינים שונים של המחלה ולעייפות.

הפרעות בתפקוד מיני

מתבטאות כירידה בחשק ליחסי מין, הפרעה בתחושה במהלך קיום יחסי מין והפרעה בתפקוד איבר המין.

ד"ר מרק הלמן הוא מומחה לנוירולוגיה, רופא בכיר במחלקה לנוירולוגיה ומנהל מרפאת טרשת נפוצה ונוירואימונולוגיה, המרכז הרפואי רבין (בילינסון-השרון)

שתפו:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל