תוכן עניינים

פרופ' עדי וקנין

סטרואידים וטרשת נפוצה

בעת התקף של טרשת נפוצה הטיפול התרופתי הראשון בדרך כלל ניתן בעירוי והוא מכיל סטרואידים במינון גבוה. השפעתם של הסטרואידים מקצרת ומפחיתה את עוצמת ההתקף. מטרת הטיפול הינה קיצור של משך ההתקף והחזרת המטופל למצב הנוירולוגי שקדם להתקף, מהר ככל הניתן. התקף הוא מצב בו מופיעים תסמינים חדשים של טרשת נפוצה או מתרחש שינוי חד בתפקודו של החולה. לרוב, התקף מתפתח תוך מספר שעות עד ימים ונמשך כ-24 שעות, לפחות. במקרים רבים הסיבה להתקף איננה ידועה, כלומר לא מתלווה לו זיהום או מחלת חום כלשהי. התקף יכול לבוא לידי ביטוי במגוון צורות, בהתאם לאזור במערכת העצבים בו התרחשה הפגיעה. התקפים, במרבית המקרים, מתבטאים בתסמינים כגון ירידה חדה בראייה, כפל ראייה, ראייה מרצדת, סחרחורת, הפרעה בתחושה, אובדן שיווי משקל, חולשה בגפיים וכדומה.

מהם סטרואידים?

סטרואידים הם חומרים אורגניים בעלי מבנה טבעתי. לקבוצת הסטרואידים שייכים הורמונים שונים, חומרים שהגוף מייצר כגון כולסטרול ועוד. סטרואידים נוצרים באופן טבעי בגוף על ידי בלוטות יותרת הכליה. ישנם סוגים רבים של תרופות המבוססות על סטרואידים סינטטיים, שיש להם השפעות שונות על הגוף. חלק מהסטרואידים הינם בעלי השפעה נוגדת דלקת, שאינה על רקע זיהומי, כגון סוג הדלקת שתוקף את גופם של חולי טרשת נפוצה.

כיצד סטרואידים משפיעים על התקף של טרשת נפוצה?

כאמור, תרופות המכילות סטרואידים ניתנים לטיפול בהתקפים של טרשת נפוצה שכן שימוש בתרופות אלה ידוע כטיפול שמפחית את המצב הדלקתי וכמשפיע על מערכת החיסון. להבדיל מתרופות אחרות שנרשמות לחולי טרשת נפוצה, סטרואידים אינם מועילים כטיפול מניעתי, למעט מקרים חריגים, עליהם הרופא המטפל עשוי להחליט. אולם חשוב לציין, כי לא כל התקף מחייב טיפול בסטרואידים. הטיפול בסטרואידים נחשב טיפול יעיל מאד (פוטנטי) אך יש לטיפול בסטרואידים תופעות לוואי שונות. על כן, לפני מתן סטרואידים יש לשקול כל מקרה לגופו, לברר מה הם יתרונות הטיפול מול חסרונותיו ולקבל החלטה מושכלת. בעת התקפים חריפים וקשים במיוחד שלא משתפרים בהשראת הטיפול בסטרואידים ניתן לעתים לשקול תוספת טיפול בהחלפת פלסמה – Plasma exchange.

באילו סטרואידים משתמשים בעת התקף של טרשת נפוצה?

סוג הסטרואידים המשמש כטיפול בעת התקף של טרשת נפוצה שייך לקבוצת הגלוקוקורטיקואידים. סוג זה מחקה את השפעתם של הסטרואידים שהגוף מייצר באופן טבעי.

פרופ' עדי וקנין-דמבינסקי היא נוירולוגית בכירה, מומחית בנוירואימונולוגיה, המרכז לטרשת נפוצה, המרכז הרפואי הדסה 

שתפו:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל