תוכן עניינים

ד"ר ארנון קרני

טרשת נפוצה – טיפול תרופתי

אמנם עדיין לא נמצאה התרופה שיכולה להביא להחלמה מלאה וריפוי של נזק שכבר נגרם מטרשת נפוצה, אבל קיימים טיפולים שמסייעים בהפחתת תדירות ההתקפים, היווצרות של נגעים חדשים והאטת התקדמות המחלה.

כיצד אבחון טרשת נפוצה משפיע  על הטיפול?

התכשירים הראשונים שאושרו לשימוש ניתנו בזריקות, בהמשך נכנסו תרופות שניתנות גם בעירוי או בכדורים. בישראל, כפי שמקובל באירופה, הטיפולים מוגדרים בשתי דרכים:
  • קו טיפול ראשון – טיפול עמו מתחילים לאחר אבחון של חולה חדש
  • קו טיפול שני – טיפול שניתן לעבור אליו לאחר כישלון של טיפול מהקו הראשון. טיפולים מהקו השני יכולים להינתן גם בתחילת המחלה, כאשר זו מתחילה באופן שמוגדר כמחלה סוערת.
לא תמיד ניתן לאבחן טרשת נפוצה התקפית בוודאות לאחר התקף בודד, גם כאשר בדיקת MRI של המוח ושל חוט השדרה מדגימה מוקד או מוקדים שיכולים להתאים לטרשת נפוצה, מצב זה  מוגדר כסינדרום קליני בודד Clinically isolated syndrome)  – CIS). על פי הספרות הרפואית, בכ-80% מהמקרים בהם האבחנה הוגדרה כ-CIS המאובחן יפתח טרשת נפוצה וודאית תוך שנים ספורות. לעיתים, באופן לא צפוי, בבדיקת MRI שנעשית מסיבות שונות, מתגלים מוקדים שנראים מתאימים לאלו של טרשת נפוצה, על אף שהנבדק לא התלונן על בעיה נוירולוגית שיכולה להתאים לטרשת נפוצה. מצב זה נקרא סינדרום רדיולוגי בודד  (RIS – Radiologically isolated syndrome). זהו מצב בו נדרש המשך מעקב הדמיתי ונוירולוגי, אך אין כיום המלצות ברורות להתחלת טיפול. הטיפול התרופתי בטרשת נפוצה הינו משולב, והוא כולל טיפול בהתקף חריף, טיפול ממושך (כרוני)  בדלקת וטיפול להקלת התסמינים השונים.

סטרואידים – הטיפול התרופתי במהלך התקף

בדרך כלל, הטיפול הראשון בעת התקף ניתן בעירוי המכיל סטרואידים במינון גבוה. השפעתם של הסטרואידים מתבטאת בקיצור משך ההתקף ובהפחתת עוצמתו. כשמדובר בהתקף חריף וקשה במיוחד, ושאינו משתפר בהשראת הטיפול בסטרואידים, ניתן לשקול תוספת טיפול בהחלפת פלסמה – Plasma exchange. נוזל הפלסמה הינו אחד ממרכיבי הדם, והוא מכיל נוגדנים ומולקולות נוספות שמעורבים בפעילות הדלקתית של המחלה. החלפת פלסמה הינה שיטה טיפולית מוכרת במצבים דלקתיים שונים, שניתן להיעזר בה גם בהתקפים מסוימים של טרשת נפוצה.

טיפול תרופתי ממושך (כרוני)

טיפול תרופתי ממושך (כרוני) נועד להפחית את תדירות ההתקפים ולהאט את התקדמות המחלה. קיים מגוון רחב של טיפולים תרופתיים ממושכים, הכולל תרופות הניתנות בזריקה, בכדורים או בעירוי לווריד. בחירת הטיפול  הינה אישית, נעשית על ידי נוירולוג תוך התייחסות למהלך המחלה, מידת התקדמותה והעדפותיו האישיות של המטופל. ניתן להבדיל בין התרופות השונות המשמשות לטיפול ממושך על פי מנגנון הפעולה שלהן והשפעתן על מערכת החיסון:
  1. תרופות המאזנות את המערכת חיסונית (אימונו מודולציה)
  2. תרופות המדכאות את המערכת החיסונית (אימונו סופרסיה)

טיפול תרופתי להקלה בתסמינים

חולי טרשת נפוצה נוטים  לסבול מעייפות קיצונית, מנוקשות שרירים (ספסטיות) ומהפרעות בהליכה, מכאבים כרוניים, מהפרעות במתן שתן ובתפקוד המיני, מדיכאון ועוד. מאחר שמדובר בתסמינים שונים המשתנים בין חולה וחולה, הטיפול בהם יתבסס על תרופות שונות שעשויות להקל את התסמינים ולשפר את איכות החיים.

ד"ר ארנון קרני הוא מומחה לנוירולוגיה, מנהל היחידה לנוירואימונולוגיה וטרשת נפוצה, המערך הנוירולוגי, המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב)

שתפו:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל