תוכן עניינים

ד"ר קרן רגב

טרשת נפוצה והריון

האם מומלץ לחולות טרשת נפוצה להיכנס להריון?

כידוע, טרשת נפוצה שכיחה יותר אצל נשים: הסיכוי של אישה לחלות גדול פי שלושה מאשר של גבר. בהיותה מחלה "נשית" שאלות הקשורות להריון ולידה הינן סוגיות מרכזיות במחלה ובטיפול בה. האם אוכל להיכנס להריון וללדת? זו שאלה שנשים רבות החולות בטרשת נפוצה שואלות את עצמן ואת רופאיהן. בעבר הומלץ לנשים החולות להימנע מכך ורבות נאלצו לוותר על הורות וחיי משפחה. כיום הגישה השתנתה, לנשים שמגיעות למרפאה שלי אני שמחה לבשר, שאין דבר שימנע מהן להרות, ללדת ולהפוך לאמהות.

במה שונה הריון של חולה בטרשת נפוצה מהריון רגיל?

כל הריון הוא שונה, כל הריון הוא יחיד ומיוחד, וכשם שרופאים ממליצים להתכונן לקראתו כשמדובר בהריון רגיל, על אחת כמה וכמה כדאי לעשות זאת כשמדובר בנשים שחולות בטרשת נפוצה. באופן טבעי, במהלך ההריון מערכת החיסון פעילה פחות, אפילו מדוכאת, כדי להגן על העובר. זו הסיבה שבמהלך ההריון חלה נסיגה בפעילות הדלקתית שאופיינית למחלה. אך למרות הנסיגה הצפויה בהתקפים תכנון ההריון ושיתופו המלא של הרופא המטפל הם תנאי להצלחתו. לחולות בטרשת נפוצה אני ממליצה לא להמתין להריון ספונטני, אלא לנסות לתזמן את מועד הכניסה להריון לתקופה שבה המחלה היא "שקטה" בה ניתן להפסיק את הטיפול התרופתי. במצבים בהם המחלה היא סוערת ואינטנסיבית יש להתאים טיפול תרופתי אשר אינו מזיק לעובר. בדרך כלל, לא מומלץ להמשיך בטיפול תרופתי במהלך ההריון. מי שנוטלות תרופות דרך הפה, יקבלו ייעוץ מן הרופא המטפל כמה זמן לפני הכניסה להריון יש להפסיק את נטילת התרופות. ישנן תרופות הניתנות בזריקות ושניתן להפסיק את הנטילה שלהן עם הכניסה להריון. אך כאמור, ישנם מקרים ומצבים בהם אין ברירה ויש להמשיך את הטיפול התרופתי, כמובן בתרופות שאינן משפיעות על העובר ובטוחות לשימוש במהלך ההריון. ישנן מספר תרופות כאלה וכדאי להתייעץ עם הרופא באילו מהן להשתמש כשמתכננים כניסה להריון. כדי להעריך את מידת החומרה של המחלה ומתי המצב "שקט" ולקבל החלטה לגבי מועד הכניסה להריון יש צורך בבדיקת MRI.

האם הריון של חולה בטרשת נפוצה עלול לסכן את העובר?

הריון של חולה בטרשת נפוצה לא מעלה את הסיכון למומים בעובר. למרות זאת, במספר מחקרים הוכח כי התפרצות של טרשת נפוצה מתאפיינת ברמות נמוכות של ויטמין D3  בדם, על כן ההמלצה היא ליטול תוסף תזונה של ויטמין זה. ההמלצה הזו זהה לכלל החולים במחלה, אך בפרט לנשים בהריון, משום שויטמין D מספק הגנה מסוימת לעובר.

מה הקשר בין פוריות ובין טרשת נפוצה?

לשינויים הורמונליים ישנה השפעה על מהלך המחלה. לכן, במרבית המקרים, שכיחות ההתקפים  פוחתת ככל שההריון מתקדם, אולם לאחר הלידה שיעור ההתקפים עלול להתגבר. כמו כן, ידוע לנו כי אצל נשים שזקוקות לטיפולי פוריות ישנה עלייה בשכיחות ההתקפים, ואילו בתקופת גיל המעבר שכיחות ההתקפים יורדת. לכן, כשמדובר בחולות טרשת נפוצה שידוע כי יזדקקו לטיפול הכרוך בשימוש בהורמונים, למשל לצורך הפריה, חשוב ליידע את הרופא המטפל על מנת שידון יחד עם רופא הנשים שמבצע את טיפולי הפריון בצעדים אותם יש לנקוט.

האם חולות בטרשת נפוצה זקוקות ליחס מיוחד במהלך הלידה?

נשים החולות בטרשת נפוצה יכולות ללדת בלידה רגילה ואין כל מניעה להיעזר במהלך הלידה בזריקה אפידורלית. כלומר, לא קיימת המלצה ללדת בניתוח קיסרי או בלידת מכשירים. למרות זאת, ישנן חולות שעלולות לחוות חולשה בשרירי האגן אשר עלולה להפריע להן, במידה כזו או אחרת, להשתתף בלידה באופן פעיל.

ומה לאחר הלידה?

לאחר הלידה חלים בגופן של נשים שינויים הורמונליים, גופניים, רגשיים, שיכולים לגרום לעייפות, למצבי רוח שונים, לצורך מוגבר בשינה או באכילה ועוד. וכמובן, שיש צורך להסתגל לאורח החיים שמכתיב הטיפול בתינוק. במילים אחרות: ישנם קשיים אופייניים שעלולים להתעורר לאחר הלידה, על אחת כמה וכמה כשמדובר בחולות טרשת נפוצה.  לכן, חשוב לדעת לבקש עזרה, במידת הצורך וליידע את הרופא המטפל על כל שינוי. נוסף על כך, לאחר הלידה עלולים להתעורר התקפים חדשים, לכן חשוב להקפיד על נטילת תרופות ולהתייעץ עם הרופא בבחירת התרופות המתאימות להנקה. המידע לגבי יעילות ההנקה במניעת התקפים שנוי במחלוקת.

ד"ר קרן רגב היא מומחית לנוירולוגיה, מנהלת שירות לטרשת נפוצה, המערך הנוירולוגי, המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב)

שתפו:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל