תוכן עניינים

הפרעות הליכה בקרב חולי טרשת נפוצה

מהי טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה היא מחלה כרונית, אשר נכללת בקבוצת המחלות האוטואימוניות, מחלות הנגרמות כתוצאה משיבוש הפעילות התקינה של המערכת החיסונית ותקיפה עצמית של איברים שונים בגוף האדם, ובמקרה זה של מערכת העצבים המרכזית, הכוללת את המוח ואת חוט השידרה. תקיפת המערכת החיסונית גורמת לפגיעה במיאלין, חומר שומני אשר נמצא על מעטפת סיבי העצבים ומאפשר מעבר תקין של המסרים החשמליים בין תאי העצב. הפגיעה במיאלין, מובילה להפרעה בפעילותה התקינה של מערכת העצבים, וכתוצאה מכך לתסמינים שונים בהתאם למיקום הפגיעה.  

תסמיני המחלה

  • עייפות וכאב ראש
  • פגיעה בראייה
  • פגיעה במערכת העיכול
  • פגיעה בתפקוד המיני
  • ליקוי בתחושה
  • פגיעה מוטורית בעיקר ביכולת התנועה

הפרעת הליכה בקרב חולי טרשת נפוצה בישראל

קיימים מספר סוגים של טרשת נפוצה, כאשר בכל אחד מהסוגים נאלצים החולים להתמודד עם מגבלות וקשיים אחרים. אולם, חלק ניכר מהחולים בטרשת נפוצה בישראל סובלים מהפרעה בהליכה, נפילות או חוסר יציבות. הפרעות הליכה נגרמות, בין היתר, ע"י חולשה ברגליים, נוקשות בשרירים וחוסר יציבות. הפרעות ההליכה יכולות להתבטא בנפילות מרובות, גרירת רגליים וקושי פיזי בהליכה. לעיתים החולה נזקק למקל או להליכון, ומצליח ללכת מרחקים קצרים אך מתקשה במרחקים ארוכים.

הטיפולים הקיימים לטרשת נפוצה

טיפול תרופתי

בשנים האחרונות פותחו מספר תרופות מסוגים שונים במטרה לשפר את יכולת ההליכה של החולים בטרשת נפוצה, כך שיוכלו ללכת יותר, בקצב מהיר יותר ולשפר את איכות חייהם. הפרעות בהליכה כתוצאה מטרשת נפוצה יכולות לנבוע מסיבות קוגנטיביות, מבעיות ביציבות וכן מעייפות כללית, בהתאם לכך משתנה התרופה המתאימה, פנו לרופא המטפל לקבלת תרופה מתאימה.

טיפולי פיזיותרפיה

מלבד הטיפול התרופתי, רצוי לשלב גם טיפולי פיזיותרפיה. חיזוק השרירים על בסיס יומיומי והאימונים לשיפור היציבה עשויים לעזור לתהליך הטיפול ולשפר את יכולת ההליכה.  

המוגבלות היא לא גזירת גורל

נכון, זה קשה ומאתגר להבין ביום בהיר אחד שיש לך מוגבלות, אבל חשוב לדעת כי קיימים פתרונות שעשויים לשפר את איכות החיים שלך! ניתן לקבל טיפול תרופתי שהוכח כמסייע לשיפור יכולת ההליכה וכן בתפקוד היומי.   קבעו תור עוד היום לנוירולוג המטפל בטרשת נפוצה – ובקשו ממנו מידע על אפשרויות הטיפול המתאימות לכם!

שתפו:

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב email
מייל